România s-a calificat în Grupa Mondială II a Fed Cup! Sorana Cîrstea a învins-o pe sârboaica Bojana Jovanovski

0
69

Sorana Cîrstea a învins-o în prima zi de Paşte, pe Bojana Jovanovski, scor 6-3, 6-7, 6-3. Sârboaica a mai fost învinsă, tot astăzi, de Simona Halep, scor 6-2, 6-4, după ce partida a fost amânată sâmbătă, din cauza ploii. În urma rezultatelor de astăzi, România s-a calificat în Grupa Mondială II a Fed Cup, cu scorul general, 3-1.

Sorana Cîrstea a învins-o duminică, pe Bojana Jovanovski, scor 6-3, 6-7, 6-3. Deşi România şi-a asigurat victoria în duelul cu Serbia, se va mai juca şi partida de dublu. Monica Niculescu şi Irina Begu vor înfrunta cel mai probabil o formaţie alcătuită din Jovana Jaksic şi Nina Stojanovic.

Cum a decurs partida Cîrstea-Jovanovski

-Sorana Cîrstea fructifică cea de-a şasea minge de meci şi se impune: 6-3, 6-7, 6-3, în meciul cu Bojana Jovanovski! România – Serbia 3-1! Suntem în Grupa Mondială II!

-Sorana Cîrstea îşi câştigă uşor serviciul, la 15, şi are 5-3 în setul decisiv.

-Sorana Cîrstea reuşeşte un nou break şi conduce cu 4-3.

-Sorana îşi pierde serviciul şi scorul în decisiv e 3-3.

-Game la zero pentru Jovanovski, primul din acest meci. Scorul e 3-2 în setul decisiv. Setul al doilea a durat o oră şi 4 minute!

-După un game în care a servit sigur, Sorana păstrează diferenţa unui break: 3-1.

-Bojana Jovanovski îşi face serviciul cu dificultate, dar reduce diferenţa: 2-1.

-Game la zero pe propriul serviciu şi Cîrstea se distanţează: 2-0.

-Sorana a început excelent setul decisiv. Break şi conduce cu 1-0!

-La a doua astfel de oportunitate sârboaica n-a mai greşit: 9-7 în tie break şi 7-6 în setul al doilea. Urmează decisivul.

-Sorana salvează prima minge de set avută de Jovanovski!

-La 6-5, Sorana ratează a treia minge de meci, pe propriul serviciu. E 6-6.

-E 5-5 în tie break, după ce Sorana a comis două duble greşeli. Tensiunea este mare în acest final de set secund.

-Setul al doilea se decide la tie-break. E 6-6, serveşte prima Sorana!

-6-5 pentru Sorana care câştigă primul game după ce le-a pierdut pe precedentele trei.

-5-5! Bojana Ivanovski revine de la 2-5 şi după ce a salvat două mingi de meci.

-Moment tenisonat în game-ul 9. Sorana a servit as la 30-0 , Jovanovski a contestat mingea, iar arbitra de scaun i-a dat dreptate sârboaicei. A urmat o dublă greşeală, apoi, la mingea de break a lui Jovanovski încă una şi astfel scorul e acum 5-4.

-Jovanovski reuşeşte să salveze două mingi de meci de care a beneficiat Sorana şi scorul devine 5-3.

-Excelentă în continuare la serviciu Sorana Cîrstea! 5-2, un singur game până la victorie!

-4-2, al doilea break, Sorana se distanţează!

-Sorana arevenit de la 0-30, a câştigat patru puncte consecutive şi conduce cu 3-2.

-2-1 pentru Sorana, care câştigă pe propriul serviciu cu multă siguranţă. Egalează Jovanovski.

-După cel mai lung game al disputei, Sorana Cîrstea face re-break şi egalează la 1.

-Jovanovski începe setuls ecund cu un break şi Sorana e condusă cu 1-0.

-SET Sorana! 6-3 pentru româncă, în partida care ar putea aduce calificarea României.

-5-3 pentru Sorana, care nu şi-a cedat niciodată serviciu în acest meci.

-Jovanovski îşi foace serviciul cu mare dificultate. Este 4-3 pentru Sorana, dar sârboaica dă semne de oboseală, după ce de dimineaţă a jucat şi cu Simona Halep.

-Sorana conduce cu 4-2 după ce a reuşit să salveze o minge de break de care a beneficiat adversara sa.

-3-2, Sorana păstrează un break avans.

-3-1! Sorana e sigură pe serviciu, câştigă game-ul şi conduce la diferenţă de două.

-Bojana Jovanovski îşi face serviciul şi scorul devine 1-2. Dacă Sorana învinge, România câştigă meciul cu 3-1 şi se califică în Grupa Mondială II a Fed Cup.

-Break reuşit de Sorana în debutul disputei. Românca îşi face serviciul uşor în game-ul doi şi conduce cu 2-0.

-A început meciul Soranei Cîrstea, cu Jovanovski la serviciu.

Simona Halep a pierdut a doua partidă disputată în prima zi de Paşte contra Anei Ivanovici, scor 3-6, 6-7.

(Sursa: digi24.ro)

Articolul precedentAna are mere, dar şi portocale sau lalele. Schimbul de experienţă, un mijloc de a vedea cum reuşesc unii acolo unde greşesc alţii
Articolul următorJumătate dintre noii angajaţi renunţă la job-urile obţinute în primele şase luni. Care este motivul