CM 2014. Meci nebun pe Mineirao. Brazilia – Chile: 1-1 (3-2, la loviturile de departajare)

0
64

Meci de infarct pe stadionul Mineirao din Belo Horizonte. Țara gazdă, Brazilia, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale după executarea loviturilor de departajare, scro 3-2. Chile a menținut scorul egal, 1-1, până la finalul celor 120 de minute, dar putea fi echipa care să meargă mai departe, dacă Pinilla și Jara nu loveau bara în ultimele minute de prelungiri, respectiv la ultimul penalty.

La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1. Pentru Brazilia a marcat David Luiz, în minutul 18, iar pentru Chile a înscris Sanchez în minutul 32.

În minutul 55, Hulk a marcat, însă Howard Webb a fluierat henţ.

La loviturile de departajare pentru Brazilia au punctat Luiz, Marcelo şi Neymar, iar Willian şi Hulk au ratat.

Pentru Chile au înscris Aranguiz şi Diaz, în timp ce Pinilla, Sanchez şi Jara au ratat.

(Sursa: digi24.ro)