Florin Andone, decisiv în meciul Rayo Vallecano – Cordoba: 0 – 1

0
55

Atacantul român Florin Andone a fost jucătorul decisiv pentru formația sa, Cordoba, în deplasarea de la Madrid, contra echipei Rayo Vallecano: jucătorul de 21 de ani a centrat de pe flancul stâng în minutul 39, iar fundașul Abdoulaye Ba și-a deviat balonul în propria poartă din colțul careului mic. Botoșăneanul, titular pentru a doua oară în acest sezon, a fost schimbat în minutul 88.

Florin Andone a debutat în Primera Division cu un gol, în data de 5 ianuarie 2015, în victoria cu 2-0 de pe teren propriu cu Granada, în care românul a stabilit scorul final (’44). Primul meci la Cordoba a fost înregistrat însă în Cupa Spaniei, pe 3 decembrie 2014, când l-a înlcuit pe Xisco Jiménez în eșecul, scor 0 – 1, din deplasarea de la… Granada.

Copilul unor români emigrați în Spania la finalul anilor ’90, atacantul și-a făcut junioratul la trei formații: Vinaròs, Castellón și Villarreal.

Aceasta a fost cea de-a doua victorie la rând a Cordobei în Primera Division, după un 2-0 pe propriul teren cu Granada, etapa trecută. De asemenea, acesta este doar al treilea succes al sezonului pentru gruparea nou-promovată, după un surprinzător 1 – 0 la Bilbao, cu Athletic, în data de 6 decembrie.