CSMS Iași, în premieră în cupele europene, după un meci regizat: 1 la pauză, 2 la final

0
95

La capătul celor 4 partide care s-au jucat toate la aceeaşi oră în România, 17.00, CSMS Iaşi termină pe primul loc în play-out, cu 39 de puncte, urmând să meargă în preliminariile Europa League, alături de Pandurii şi Viitorul.

Meciul făcut de ieșeni a avut un parcurs neașteptat. Dacă la pauză elevii lui Napoli erau conduși cu 2 la 1, în ultimele minute de joc aceștia au reușit să răstoarne scorul cu două goluri date de Cristea și Piccioni.

Ultimul hop al ieșenilor este legat de răspunsul pe care Dinamo îl așteaptă marți de la TAS în privința derogării pentru participarea în cupele europene. Dacă „roș-albii” vor primi verdict favorabil, moldovenii nu vor mai juca în Liga Europa.

Pe 2 încheie Craiova tot cu 39 de puncte, dar cu meciuri directe mai slabe faţă de CSMS, Botoşani termină pe 3 cu 38 de puncte, CFR pe 4 cu 36, iar Concordia rămâne pe 5 cu 35 de puncte. FC Voluntari merge la baraj, acolo unde va juca în fata învingătoarei dintre UŢA şi Dunărea Călăraşi, în timp ce Poli Timişoara şi Petrolul merg direct în Liga 2.

Partida de la Timişoara a fost una dramatică, Poli conducând cu 2-0, dar fiind învinsă pe final de CSMS cu două goluri date în ultimele 8 minute, goluri fără de care Iaşul nu ar fi putut vedea Europa în premieră în istoria sa.

Echipele de start

Timişoara: Smaranda – Sorescu, Torres, Nimely Fridrich – Hernandez (’80 – Oprea), Croitoru – Mailat, Zicu (’75 – Birnoi), Goga (’68 – Velcota) – Elek. Antrenor: Ionuţ Popa.

CSMS: Grahovac – Voicu, Ciucă, Frăsinescu, Ţigănaşu – Bosoi (’57 – Llullaku), Creţu, Enescu (’35 – Piccioni), Gheorghe – Cristea, Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.

Arbitri: Adrian Comănescu – Gabriel Bârjac, Alexandru Vodă.

Cartonașe galbene: Nimely / Frăsinescu, Golubovic, Ciucă, Grahovac

Craiova nu a avut emoţii cu retrogradata Petrolul, avându-l pe Herghelegiu în mare formă, iar Botoşani s-a distrat cu CFR, care oricum nu putea merge în Europa, fiind în insolvență.

Egalul dintre Voluntari şi Concordia nici nu a mai contat, FC fiind oricum deja calificată la baraj.

Iată mai jos toate rezultatele complete şi marcatorii:

Concordia – FC Voluntari 1-1 (Odibe 28′ / Vodut 52′)

CSU Craiova – Petrolul 2-0 (Herghelegiu 5′, 36′)

FC Botoşani – CFR Cluj 4-0 (Ivanovici 15′, Cabrera 30′, Hadnagy 61′, Popovici 87′)

Poli Timişoara – CSMS Iaşi 2-3 (Mailat 20′, Nimely 39′ / Golubovici 45′, Cristea 82′, Piccioni 89′)