EURO 2016: Belgia spulberă Ungaria şi dă piept cu Ţara Galilor în sferturi

0
155

Echipa naţională a Belgiei a învins, duminică seară, scor 4-0 (1-0), reprezentativa Ungariei, în a şasea optime de finală la Euro 2016, disputată pe stadionul din Toulouse, iar naţionala antrenată de Marc Wilmots va juca în sferturile de finală împotriva reprezentativei Ţării Galilor.

Belgienii încep mai bine meciul şi în minutul 10, Kevin de Bruyne execută o lovitură liberă, ungurii îi scapă din marcaj pe Lukaku şi Alderweireld, iar fundaşul lui Tottenham înscrie cu o lovitură de cap care nu-i dă nicio şansă lui Kiraly.

Ungurii încearcă să riposteze, dar apărarea belgiană face faţă atacurilor.

Cu 12 minute înainte de final, Hazard face o fază genială, centrează în faţa porţii, de unde Batshuayi, introdus pe teren în urmă cu un minut, înscrie fără probleme.

Ungurii cad pe final şi după două minute, Kevin de Bruyne pasează pentru Hazard, vedeta lui Chelsea scoate din joc trei adversari, trage de la marginea careului şi pune capăt unei serii de mai mult de 600 de minute fără gol pentru Belgia la un turneu final.

În prelungiri, Carrasco stabileşte scorul final după o pasă a lui Nainggolan.

CASETA TEHNICĂ

Ungaria: Kiraly – Lang, Juhasz, Guzmics, Kadar – Gera (Elek 46) – Lovrencsics, Pinter (Nikolics 75), Nagy, Dzsudzsak – Szalai. Antrenor: Bernd Storck.

Belgia: Courtois – Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Witsel, Nainggolan – De Bruyne, Mertens (Carrasco 70), Hazard (Fellaini 81) – Lukaku (Batshuayi 76). Antrenor: Marc Wilmots.

Arbitri: Milorad Mazic, Milovan Ristic, Dalibor Djurdjevic; adiţionali: Danilo Grujic, Nenad Djokic (toţi din Serbia); rezervă: Jonas Eriksson (Suedia).