EURO 2016: Irlanda învinge rezervele Italiei şi ambele merg mai departe

0
150

Echipa naţională de fotbal a Irlandei a câştigat, miercuri, meciul cu reprezentativa Italiei, scor 1-0 (0-0), în grupa E de la Euro 2016. În urma acestui rezultat, Italia s-a clasat pe primul loc, cu 6 puncte, în timp ce Irlanda s-a calificat în optimi de pe locul 3, cu 4 puncte, în defavoarea Turciei.

În faţa unei echipe italiene în care au apărut mai multe rezerve, irlandezii îşi creează prima ocazie în minutul 25. Murphy reia bine cu capul, dar Sirigu are un reflex bun şi respinge peste transversală.

În repriza a doua vine şi replica italienilor. Insigne e introdus de Conte pe teren în minutul 74 în locul lui Immobile, iar peste doar trei minute ia o acţiune pe cont propriu şi finalizează cu dreptul, la colţul lung, dar mingea loveşte bara din dreapta lui Randolph.

Cu cinci minute înainte de final, Irlanda dă lovitura. Brady îi ia faţa lui Sirigu şi înscrie, după ce Hoolahan ratase uluitor cu un minut înainte.

CASETĂ TEHNICĂ

Italia: Sirigu – Bonucci, Barzagli, Ogbonna – Bernardeschi (Darmian 60′), Sturaro, Motta, Florenzi, De Sciglio (El Shaarawy 81′) – Zaza, Immobile (Insigne 74′). Selecţioner: Antonio Conte.

Irlanda: Randolph – Coleman, Duffy, Keogh, Ward – Hendrick, McClean, McCarthy (Hoolahan 77′), Brady – Murphy (McGeady 70′) – Long (Quinn 90′). Selecţioner: Martin O’Neill.

Arbitri: Ovidiu Alin Haţegan, Octavian Şovre, Sebastian Gheorghe; adiţionali: Alexandru Tudor, Sebastian Colţescu (toţi din România); rezervă: Tasos Sidiropoulos (Grecia).

Articolul precedentEURO 2016: Victorie scurtă pentru belgieni. Zlatan pleacă acasă
Articolul următorPrimăria cumpără Casa Racoviță, actualul sediu al Institutului Cultural Francez Iași. Prețul solicitat de proprietari: 1,6 milioane de euro