EURO 2016: Prima remiză albă, înregistrată la partida dintre Germania și Polonia

0
129

Echipele naționale de fotbal ale Germaniei și Poloniei au remizat, joi, scor 0-0, într-un meci din grupa C a Campionatului European din Franța.

Început echilbrat de joc, prima ocazie apărând de-abia în minutul 16, când Muller centrează bine în mijlocul careului, însă Kross reia defectuos.

Meciul se echilibrează spre mijlocul primei reprize, iar Lewandowski ratează două ocazii mari.

Germania şi Polonia termină o primă repriză în care nu a fost tras nici măcar un şut pe spaţiul porţilor.

După pauză, Grosicki centrează excelent din dreapta, Milik reia ciudat şi trimite puţin pe lângă bara din dreapta lui Neuer.

În minutul 70, polonezii au o nouă ocazie mare, dar Milik luftează din poziţie optimă. Imediat. Ozil dă replica, dar şutul mijlocaşului de la Arsenal e respins de Fabianski.

Pe final, cele două echipe par că au obosit sau sunt mulţumite cu scorul de pe tabelă.

CASETA TEHNICĂ

Germania: Neuer – Howedes, Boateng, Hummels, Hector – Kroos, Khedira – Muller, Ozil Draxler (M. Gomez 72′) – Gotze (Schurrle 66′). Antrenor: Joachim Low.

Polonia: Fabianski – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blaszczykowski (Kapustka 80′), Krychowiak, Maczynsk (Jodlowiec 76′), Grosicki (Peszko 87′) – Milik, Lewandowski. Antrenor: Adam Nawalka.

Arbitri: Bjorn Kuipers, Sander van Roekel, Erwin Zeinstra; adiţionali: Pol van Boekel, Richard Liesveld (toţi din Olanda); rezervă: Daniele Orsato (Italia).

Articolul precedentRadu Tărniceriu, fostul şef al Tribunalului Militar Iaşi, condamnat la trei ani de închisoare cu suspendare
Articolul următorEURO 2016: Victorie mare pentru Irlanda de Nord