EURO 2016: Suedia şi Irlanda şi-au împărţit punctele

0
117

Echipele naţionale ale Irlandei și Suediei au remizat, luni, scor 1-1 (0-0), în primul meci din grupa E.

Irlandezii au prima mare ocazie a meciului, la un şut al lui Hendrick respins cu greu de Isaksson.

În minutul 32, Brady ia o acţiune pe cont propriu, şutează de la 20 de metri, dar mingea loveşte bara. Imediat, Hendrick combină cu Hoolahan, trage din prima, de la 25 de metri, dar balonul izbeşte transversala.

Hoolahan dă lovitura după trei minute scurse din repriza a doua. Coleman, fundaşul lui Everton, centrează din dreapta, iar mijlocaşul ofensiv reia din careu, cu dreptul, şi-l învinge pe Isaksson.

În minutul 71, Guidetti şi Ibrahimovic combină frumos, starul Suediei centrează în faţa porţii, unde Larsson avea o poziţie bună, Clark intervine nefericit şi trimite mingea în propria poartă.

Ultimele minute aparţin Suediei, după ce Irlanda a controlat mare parte din meci. Scandinavii încearcă să pună presiune, fără sorţi de izbândă.

CASETA TEHNICĂ

Irlanda: Randolph – Coleman, O’Shea, Clark, Brady – McCarthy (McGeady ‘85), Whelan, Hendrick – Hoolahan (R. Keane ‘78) – Long, Walters (McClean ‘64). Selectioner: Martin O’Neill.

Suedia: Isaksson – Lustig (Johansson ‘45), Lindelof, Granqvist, Olsson – Larsson, Lewicki (Ekdal ‘86), Kallstrom, Forsberg – Ibrahimovic, Berg (Guidetti ‘59). Selectioner: Erik Hamren.

Arbitri: Milorad Mazic, Milovan Ristic, Dalibor Djurdjevic, Danilo Grujic, Nenad Djokic (toţi din Serbia) rezervă: Matej Jug (Slovenia).