UEFA 2016: Austria ţine Portugalia în şah. Ronaldo pare logodit cu ghinionul

0
125

Naţionalele Portugaliei şi Austriei au remizat, sâmbătă, scor 0-0, în al doilea meci al zilei din grupa F de la Euro 2016, disputat la Paris, pe stadionul Parc des Princes.

Portughezii încep în forţă şi trag din toate poziţiile. Goalkeeperul Austriei îl blochează mai întâi pe Nani, din poziţie de 1-1, după care scoate în corner şutul din afara careului al lui Vieirinha.

În minutul 22, Ronaldo trage puţin pe lângă poartă.

După alte şase minute, corner al Portugaliei, Nani se desprinde din marcaj şi loveşte perfect cu capul, dar bara îl salvează pe Almer.

În minutul 38, din nou Ronaldo, singur cu portarul, trage în braţele lui Almer.

Austriecii replică abia în minutul 41, când Vieirinha scoate de pe linia porţii şutul lui Alaba.

În minutul 78, Hinteregger îl ţine pe Ronaldo în careu, iar arbitrul indică punctul cu var. Acelaşi Ronaldo execută, dar nimereşte bara.

Cu cinci minute înainte de final, Ronaldo introduce mingea în poartă, însă din poziţie de ofsaid.

CASETA TEHNICĂ

Portugalia: Rui Patricio – Vieirinha, Pepe, R. Carvalho, Guerreiro – Quaresma (J. Mario 71′), W. Carvalho, J. Moutinho, A. Gomes (Eder 83′) – Nani (Silva 89′), Ronaldo. Antrenor: Fernando Santos.

Austria: Almer – Klein, Prodl, Hinteregger, C. Fuchs – Ilsanker (Wimmer 87′), Baumgartlinger – Harnik, Alaba (Schopf 65′), Arnautovic – Sabitzer (Hinterseer 85′). Antrenor: Marcel Koller.

Arbitri: Nicola Rizzoli, Elenito Di Liberatore, Mauro Ronolini; adiţionali: Daniele Orsato, Antonio Damato (toţi Italia); rezervă: Alexandru Tudor (România).

Articolul precedentCSMS și-a dublat veniturile în 2 ani: când trăiți pe picior propriu?
Articolul următorEURO 2016: Islanda, la un pas de o mare victorie. Ungurii merg în optimi