CM 2014. Albionul a pierdut prima bătălie în Grupa "morţii". Anglia – Italia: 1 – 2

0
74

Italia a debutat cu dreptul în Grupa D de la CM 2014. Elevii lui Cesare Prandelli au învins Anglia cu 2 la 1 (scor la pauză 1-1) şi se alătură în clasament reprezentativei din Costa Rica, după prima etapă, cu o victorie.

Englezii au început curajoşi şi au avut trei ocazii în primele 10 minute, însă rând pe rând, Sterling, Henderson şi Welbeck nu au găsit drumul spre gol.

Pentru Italia au marcat Marchisio ’35 şi Balotelli ’50, iar pentru Anglia a înscris Sturridge ’37.

Imediat după marcarea golului Angliei, fizioterapeutul echipei engleze Gary Lewin a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce s-a accidentat în momentul în care s-a bucurat alături de jucători şi staff-ul tehnic, relatează Mediafax. Potrivit The Guardian, Lewin ar fi suferit o luxaţie la gleznă.

În minutul 90+3, Andrea Pirlo a trimis mingea în bară.

Tot sâmbătă şi tot în grupa D, Costa Rica a învins Uruguay, scor 3-1.

Clasament: 1. Costa Rica – 3 puncte, 2. Italia – 3 puncte, 3. Anglia – 0 puncte, 4. Uruguay – 0 puncte.

Grupa D este supranumită şi „grupa morţii”, pentru că evoluează trei foste campioane mondiale. Singura care nu a obţinut vreodată acest titlu, Costa Rica, este, deocamdată, liderul grupei.

Etapa următoare programează meciurile Costa Rica – Italia şi Anglia – Uruguay.

(Sursa: digi24.ro)