Chinezii au anunţat ora de începere a meciului dintre Simona Halep şi Katerina Siniakova. Românca atacă sferturile!

0
54

Organizatorii au anunţat că meciul Simonei va fi al doilea al zilei, pe terenul central, astfel că nu poate începe mai devreme de ora 7.30. Partida va fi transmisă în România de Digisport.

Adversara Simonei va fi Katerina Siniakova, numărul 52 WTA. Aceasta a trecut de chinezoaica Shuai Peng, în două seturi, 6-3, 7-5. În vârstă de 20 de ani, Siniakova nu s-a întâlnit niciodată cu Simona Halep. Cehaoiaca este o jucătoare înaltă de 1,74 metri, cu o lovitură bună de dreapta. N-a câştigat niciun turneu WTA la simplu, dar are în palmares două titluri la dublu. În cariera ei, Sinaikova a câştigat din tenis 1,63 milioane de dolari.

Dacă va trece şi de Sinaikova, Halep o va întâlni în sferturi pe învingătoarea din meciul Nina Stojanovici (Serbia – 142 WTA)  şi Ons Jabeur (Tunisia – 193 WTA).