EURO 2016: Ungaria – Portugalia 3-3, în cel mai spectaculos meci de la Euro

0
145

Echipele naţionale de fotbal ale Ungariei şi Portugaliei au remizat, miercuri, scor 3-3 (1-1), în grupa F de la Euro 2016. În urma acestui rezultat, Ungaria se clasează pe primul loc, cu 5 puncte, iar Portugalia pe poziţia a treia, cu 3 puncte.

Portughezii se aruncă în atac din primele minute, dar golul vine la cealaltă poartă în minutul 19. Zoltan Gera prinde o bombă de la 25 de metri şi marchează.

Replica portughezilor vine în minutul 28, Ronaldo executând bine o lovitura liberă, dar Kiraly respinge în corner.

În minutul 42, Ronaldo pasează pe culoar pentru Nani, iar fostul atacant de la United trage din prima, la colţul scurt, şi-l învinge pe Kiraly.

Imediat după pauză, Dzsudzsak bate o lovitură liberă, mingea e deviată de Andre Gomes şi-l păcăleşte pe Rui Patricio.

După numai trei minute, Joao Mario centrează din dreapta şi Ronaldo reia cu călcâiul în poartă.

Ungurii nu renunţă la luptă şi în minutul 55 Dzsudzsak bate slab o lovitură liberă, mingea revine la el, şutează din nou, balonul e deviat de Nani şi scorul devine 3-2.

Scorul final este stabilit de acelaşi Ronaldo, în minutul 62, când se înalţă de lângă un fundaş advers şi-l învinge fără probleme pe Kiraly.

CASETA TEHNICĂ

Ungaria: G. Kiraly – A. Lang, Juhasz, Guzmics, Korhut – Gera (Bese 46′), Pinter – Dzsudzsak, Elek, Lovrencsics (Stieber 83′) – Szalai (Nemeth 71′). Selecţioner: Bernd Storck.

Portugalia: Rui Patricio – Vieirinha, Pepe, R. Carvalho, Eliseu – J. Mario, W. Carvalho, J. Moutinho (R. Sanches 46′) – A. Gomes (Quaresma 61′), C. Ronaldo, Nani (Danilo 81′). Selecţioner: Fernando Santos.

Arbitri: Martin Atkinson, Michael Mullarkey, Stephen Child; adiţionali: Michael Oliver, Craig Pawson (toţi din Anglia); rezervă: Aleksei Kulbakov (Belarus).