Surpriză imensă la Rio. Portoricana Monica Puig a câștigat aurul în finala de tenis simplu feminin

0
94

Surpriză în finala olimpică de tenis simplu feminin! Jucătoarea Monica Puig, locul 34 WTA, a învins-o, sâmbătă, pe sportiva germană Angelique Kerber, numărul 2 mondial, şi a câştigat turneul olimpic de la Rio, aducând primul aur din istorie la Jocurile Olimpice pentru Puerto Rico.

Puig s-a impus în faţa lui Kerber cu scorul de 6-4, 4-6, 6-1, în două ore şi nouă minute, informează News.ro.

Puerto Rico avea în palmares, până la Rio, două medalii de argint şi şase de bronz, obţinute la alte ediţii ale Jocurilor Olimpice.

La Rio, medalia de bronz a fost câştigată de jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 14 WTA, care s-a impus sâmbătă în meciul pentru locul trei, scor 7-5, 2-6, 6-2, în faţa sportivei americane Madison Keys, numărul 9 mondial.

(Sursa: digi24.ro)